DTO Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş’a, derneğin kuruluşu ve Didim’de şubeleşme süreçlerini anlatan Dernek Başkanı Kırbaş, aldıkları eğitimler, yaptıkları faaliyetler ve farkındalık çalışmaları hakkında bilgi verdi.  

Başkan Erbaş, arama kurtarma faaliyetlerinde AFAD, güvenlik güçleri ve itfaiye erlerinin eğitimi ve tecrübesi kadar sivil tarafının da güçlendirilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Türkiye’nin her yerinden insanlara ihtiyaç olduğunu, arama kurtarma gönüllülerinin çok önemli bir sorumluluk üstlendiklerini söyledi. Ziyaretten ve Didim’de böyle bir oluşumu görmekten memnun olduğunu söyleyen Erbaş, “Yüce bir iş yapıyorsunuz, teşekkür ediyorum. Arama kurtarma gibi gönüllü çalışan bir yapıya katkı sunmaktan kıvanç duyarız. Odanın imkanlarından yararlanabilirsiniz.  İmkanlarımız dahilinde teknik ihtiyaçlarınızın çözülmesine yardımcı olmak isteriz” dedi. 

AFAR Şube Başkanı Kırbaş, bu desteği duymaktan mutluluk duyduklarını söyledi ve teşekkür etti. 

Didim Protokolü bayramlaştı Didim Protokolü bayramlaştı

Türkiye’nin afet yönetiminde ve yardım çalışmalarında başarılı olduğunu, insanların afet sonrasında fedakârca çalıştığını ve yardımlaştığını söyleyen Erbaş, “Ama afet öncesinde risk yönetiminde çok başarılı olduğumuz söylenemez. İnsan hayatı önemli, afet öncesi alınacak tedbirler daha kolay ve daha az maliyetli, afet sonrası arama kurtarma ve yardım faaliyetleri zor ve zahmetli. Bu alanda da gelişmiş dünyadaki seviyeyi yakalamalıyız, afetin risklerini minimize etmeliyiz” dedi. 

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Editör: Ergun Korkmaz