İkinci kez düzenlenen Dünya Didim’i Seviyor festivali bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Didim’de yaşayan yabancı ülke vatandaşları, stant açarak ülkelerini yemek ve kültürlerini yansıtan festivalde dünyaya barış mesajları verildi.

Didim Kaymakamlığı, Didim Belediyesi ve Didim Kent Konseyi öncülüğünde ikinci kez düzenlenen “Dünya Didim’i seviyor” projesi renkli görüntülerle başladı. İlçede yerleşik olarak yaşayan 75 farklı ülke vatandaşının destek olduğu festival Atatürk Bulvarında kortej yürüyüşü ile başladı. Festivalde stant açacak olan yabancı ülke vatandaşları kendi ülkelerinin bayrakları ve yöresel kıyafetleriyle katıldığı yürüyüşe İlçe protokolü de destek verdi.

Müzik eşliğinde gerçekleşen yürüyüş festivalin yapılacağı Apollon Tapınağı girişinde sona erdi. Yürüyüşün ardından etkinliklere geçilirken festivale Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca ve eşi, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Didim Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız, Oda başkanları siyasi parti ilçe başkan ve yöneticileri, kitle örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

DD-5

Etkinlikte birisi yabancı uyruklu ikinci çocuğun İstiklal Marşını okumasıyla başladı. Ardından çocuklar dünyaya barış mesajını iletti. Festivalde yabancılarında yer aldığı halk oyunları ekipleri gösterilerini sundu.

DİDİM'İ SEVİYORUZ

Festivalde ilk konuşan Didim Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız, “Didim’de festivalin ortaya çıkmasının üç düşüncesi vardı. Bu üç düşünceden birincisi dört semavi dinde, kutsal sayılan Barış'ı simgeleyen zeytinin ana vatanı olan bir bölgesinde yaşıyor olmamız. Bu bizim için önemli bir etkendi. İkinci nedeni bütün dünyada barış ve hoşgörüyü simgeleyen Mevlana'nın aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir sözü idi. Üçüncüsü de günümüzde çok daha fazla ihtiyacımız olan barışa bütün dünyada bugün seslenebileceğimiz bir sözü söyleyen Mustafa Kemal Atatürk'ün yurtta barış, cihanda barış sözüydü. Tüm bu üç düşünceyi bir felsefe adı altında birleştirerek bize bugünü hazırlamamıza öncü olan geçtiğimiz yıl bu işin kıvılcımını ateşleyen başta Aydın Valiliğimiz olmak üzere Göç İdaremiz Sayın kaymakamımız, belediye başkanımız oda ve dernek başkanlarım bu 75 ülkenin temsilcilerini bir araya getiren yapılar ve tüm Didim sevenler Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bundan sonraki festivallerimizde yine görüşmek üzere. Didim'i seviyoruz diyoruz.” dedi.

8-6

EMPERYALİST GÜÇLERİN AÇLIĞI OLDUĞU BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ

Ardından Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay konuşma yaptı. Başkan Atabay konuşmasında “Hepiniz bu sene ikincisini düzenlediğimiz Dünya Didim’i Seviyor festivaline hoş geldiniz. Gerçekten çok önemli bir festival. Özellikle yaşadığımız şu günlerde dünyanın her bir köşesinde kan ve gözyaşının aktığı çok fazla örtülü savaşların olduğu ama nedeninin sadece emperyalist güçlerin açlığı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Sorunlu bir dünyada yaşıyoruz. Biz tabii ki çocuklarımıza böyle bir dünya bırakmak istemiyoruz. Barış için, dostluk için, çocuklarımız için daha iyi yaşanabilir, daha güvenli bir dünya bırakabilmek için elimizden gelen birçok şeyi yapmak mecburiyetindeyiz. İşte bu festival de onlardan bir tanesi. Geçen sene birincisini yapmıştık. Bu sene ikincisini yapıyoruz. İnşallah artarak devam edecek. Ve ümit ediyorum ki çocuklarımıza daha güvenli, daha yaşanabilir daha insansız bir dünya bırakmak için de büyük katkıda bulunacaktır. Memleketimizin, modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği çok önemli söz var. Bu sözü böyle bir festivalde Barış Festivali'nde söylemeyeceğiz de başka nerede söyleyeceğiz? Bütün dünya duysun. Yurtta sulh Dünyada sulh.” dedi.

78-3

DİDİM, DÜNYANIN EN GÜZEL TURİZM DESTİNASYONLARINDAN BİRİSİ

Son olarak konuşma yapan Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca ise “Geçen sene göreve ilk başladığım zaman Dünya Didim'i seviyor Festivalinin birincisi yapılıyordu. Benim Didim’de katıldığım ilk festivaldi. Ve böylesine bir konseptin, böylesine bir mesajın verildiği festivalin parçası olmaktan çok büyük bir gurur ve onur duymuştum. Bu sene bu festivalin ikincisini yaşıyoruz. Ben yıl boyunca yaptığım konuşmalarda bir konunun altını çizmeye çalıştım. Didim bizim için bir inci. İnci kendi başına da değerli bir materyal ama inciyi alırsanız onu bir sanatçıya teslim ederseniz, o sanatçı oyuncudan bir küpe yaparsa incinin değerini yüze bine katlarsınız. Hele bir de o inci küpeyle bir resim yaptırır. Dünyanın en kıymetli ressamlarından birine Johannes Vermeer'e verir İnci Küpeli kız tablosunu yaptırırsanız bir efsane elde edersiniz. Dolayısıyla o inci o saatten sonra paha biçilmez bir değer alır. İşte Didim böylesine değerlere sahip, böylesine özel ve güzel bir ilçe.. Burada sizin huzurunuzda Apollon'un önünde konuşuyoruz. Binlerce yıl öncesinde bile, yüzlerce yıl boyunca insanların geleceklerini dinlemek için geldikleri, insanlar insanların kahinlere danışmak için geldikleri bu çok özel mekandayız. İnsanlar derken dönemin krallarından, dönemin en güçlü insanlarının ziyaret ettiği ve ziyaret etmekten onur duyduğu bir toprakta, bir tapınağın önündeyiz. Dilim Apollonu'yla Miletiyle, dünya kültür mirasının bir parçası. Didim, 90 kilometrelik sahil şeridiyle 50 tane güzel koyuyla, mavi bayraklı plajlarıyla Türkiye'nin değil, dünyanın en güzel turizm destinasyonlarından birisi. Bizler Didimli olmaktan bizler Didim'de olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Ama Didim'i en özel kılan şey aslında sizlersiniz geçen sene bu festivale katıldığım zaman 65 ülkeden vatandaş Didimli olmuşlardı. Bu sene bu rakam 75 oldu. Bu şu demek. Bizim ailemiz büyüyor Didimliler olarak Didim ailesini büyütüyoruz. Bu sene 75 ülkeden bize aşık, Didim'e aşık dünyanın dört bir yanından gelmiş insanlar var. Onlar şunu gösteriyorlar Dünyanın şu an bile savaş yaşanan pek çok bölgesinden olan insanlar Didim’de bir aradalar. Birlik içerisinde, huzur içerisinde, barış içerisinde yaşıyorlar. Didim dünyaya nereden gelirseniz gelin, böylesi topraklarda bu kadar güzel insanlarla huzur ve barış içerisinde yaşanabileceğinin çok güzel bir örneğini sunuyor. İşte tam da bu yüzden sizlerle birlikte olmaktan, işte tam da bu yüzden Didimli olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. İyi ki varsınız. Hoş geldiniz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından festivalin açılış kurdelası kesildi, İlçe Protokolü tek tek stantları gezerek yabancı ülke vatandaşlarıyla sohbet edip, ikramlarını tadına baktı; bilgiler edindi.

89-1

HABER: ELİF DİKBAŞ 

787-1

Kuşadası’nın halk plajlarında şemsiye ve şezlonglar artık ücretsiz Kuşadası’nın halk plajlarında şemsiye ve şezlonglar artık ücretsiz

78 (2)

PIOI

9897

78754

Editör: Ergun Korkmaz