Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılış kokteyli ile başlayan etkinlikte, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100.yılında “Edebiyat ve tarih” konuları konuşuldu. 2 gün süren etkinliğin moderatörlüğünü Gazeteci Yazar Büşra Sanay ve Oyuncu, Yönetmen, Yazar Tamer Levent gerçekleştirirken, etkinliğin sunuculuğunu ise Gazeteci, Yapımcı ve Yazar Fatih Türkmenoğlu üstlendi. 2. gün oturumlarında Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile Livaneli Vakfı Genel Sekreteri Şule Bucak açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

bodrumda_edebiyat_ve_tarih_konusuldu_(6)

2.gün oturumuna konuşmacı olarak Yazar Zülfü Livaneli, Yazın Bilimci- Yazar Prof. Dr. Onur Bilge Kura, Oksijen Gazetesi Yazarı Prof. Ali Yaycıoğlu, PEN International Başkanı Yazar Burhan Sönmez, Alman Federal Meclisi Türkiye Danışmanı Türkolog Joseph Sattler, Akademisyen Burcu Karahan, Yazar Louis de Bernières, Yazar Latife Tekin ve PEN Türkiye Başkanı Gazeteci-Yazar Zeynep Oral konuşmacı olarak katılım göstererek, konuya ilişkin fikirlerini konuklara aktardı.

Başkan Aras, açılış konuşmasında, edebiyat ve tarihin ayrılmaz iki disiplin olduğunu belirterek, “Edebiyat ve Tarih. İki disiplin de birbirinden ayrılamaz durumda. Tarihi, tarihçiler kaleme alıyorlar ancak o tarihsel olayları edebi bir dille yazıya dökerek estetik ve sanatla birleştirip insanların dikkatine sunan edebiyat. Kendi ülkemizde de bunun güzel örneklerini her zaman görüyoruz. Siyaset, tarih, edebiyat hepsi birbiriyle ilintili şeyler. Bizler de siyasetçiler olarak aslında bu disiplinlerin hiç de dışında değiliz.

Bodrum, dünyanın  dikkatinde olan bir destinasyon

Herodot Haftası, Akdeniz Edebiyat Günleri, Halikarnas Balıkçısı Anma Etkinlikleri gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor ve Bodrum ile buluşturmaya çalışıyoruz. Tabii ki Bodrum ismi ve tarihsel potansiyeli dolayısıyla turizm potansiyeli, dolayısıyla dünyanın da dikkatini verdiği bir destinasyon. O yüzden bizim yaptığımız bütün faaliyetlerin hepsinin uluslararası düzeyde olması kaçınılmaz olmalıdır. Bunun için dünyanın her yerinden çok önemli bilim insanlarını ve çok önemli sanatçıları, edebiyatçıları da bugün aramızda görmekten dolayı çok büyük bir mutluluk duyuyorum” ifadelerine yer verdi.

Konukların fikrilerini paylaşmaları ardından, katılımcıların soruları yanıtlandı.

Aydın’da barajların doluluk seviyeleri belli oldu Aydın’da barajların doluluk seviyeleri belli oldu

HABER: BUKET YETİŞSİN

bodrumda_edebiyat_ve_tarih_konusuldu_(4)

bodrumda_edebiyat_ve_tarih_konusuldu_(2)