Didim'deki kazada genç sürücü hayatını kaybetti Didim'deki kazada genç sürücü hayatını kaybetti

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, doğaya zarar veren ve kirletenlerin mutlaka bedelini ödemek zorunda olduğunu ifade ederek, “Doğamızı çevremizi birlikte duyarlılık göstermeden korumamız mümkün değil” dedi.
Aydın’da yeşil alanlara duyarsız vatandaşlar bırakılan çöp ve molozlar doğal yaşamı ve insan sağlığını tehdit ediyor. EKODOSD yetkilileri doğaya zarar veren bu tarz davranışlardan kaçınılması gerektiğini belirterek, bu davranışı sergileyen kim olursa olsun mutlaka bedelinin ödenmesi gerektiğini ifade ettiler.
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Çöplerin, inşaat artıklarının, molozların duyarsızca çevreye, dere yataklarına, sulak alanlara atıldıklarını hemen her yerde görüyoruz artık. Şimdi de koltuk takımları, yataklar, divanlar, süngerler, halılar vb. tüm ev eşyaları bir araca yüklenerek, doğa da yeşilliklerin içinde hiç kimsenin göremeyeceği alanlara atılmaya başlandı. Bu yeşil doğanın içinde bitkiler, kuşlar, yaban hayvanları yaşamlarını sürdürüyor. Doğaya ait olmayan ve burada aylarca, yıllarca kalacak olan, hatta içlerinden bazıları binlerce yıl çözünmeyen maddelerden oluşan bu atıklar niçin doğaya atılıyor? Bu atıkları kimler atıyor?
Bu konuda bilinçli insanların duyarlılığına ihtiyaç var. Şehir dışında özellikle doğal alanlarda, dere yataklarında bu tür eşyalar ya da molozlarla dolu nakliye araçları görüldüğünde mutlaka zabıtaya bildirilmesi gerekir. Hatta gerekiyorsa çevre dedektifi gibi duyarlılık göstererek atıklarla dolu araç takip edilerek gerekli kurumlar mutlaka uyarılmalıdır. Kirleten mutlaka bunun bedelini ödemelidir. Doğamızı çevremizi birlikte duyarlılık göstermeden korumamız mümkün değil. Kentlerde yapılaşmalardan kaçarak kendini doğaya atanlar, ne yazık ki bir gün doğanın her tarafının kentlerden daha kötü olduğunu göreceklerdir. Bugünün çocukları yarınlarda o güzellikleri görebilmeleri için doğayı birlikte korumamız mümkün” diye konuştu(İHA)

AW126942_02

Editör: Ergun Korkmaz