Merhaba sevgili okurlar,
Bu hafta Homeros vadisindeydik. Zamanımız kısıtlı olduğu için ve Homeros vadisine daha rahat vakit ayırabilmek için İkiz Göller’e uğrayamadık ,ama siz mutlaka gezi rotanıza ekleyin. 

Homeros Vadisi adını MÖ 8. yüzyılda İzmir’de yaşadığı düşünülen İlyada ve Odysseia’nın derleyicisi Homeros’tan almış ve  kalabalıktan kaçıp kafasını dinlemek isteyen herkes için harikulade bir lokasyondur. 
Efsaneye göre Homeros, Bornova’nın merkezi ile Kayadibi arasında yer alan Bornova Çayı’nın yatağındaki vadideki mağarada yaşamış. İzmir ve çevre illerdeki insanların akınına uğrayan Homeros Vadisi’nin adı da böylece ortaya çıkmış.Bornova Belediyesi’nin internet sitesinde ise Homeros Vadisi şöyle anlatılmış:
“Halkın inancına göre Bornova Çayı’nın aşağı kısmında bir mağara ve kaya kitlesinin bulunduğu ve burada İzmirli olduğu bilinen ünlü ozan Homeros’un yaşadığı varsayıldığı için, uygulanan proje ile bu vadinin dünya insanlığı için bir çekim merkezi olması sağlanmaya çalışılmış ve adı da “ Homeros Vadisi” olarak konmuştur.
Mitolojik bir efsaneye göre Homeros, vadideki mağarada yaşamıştır. Eğer, Homeros’a ve yaşadığı döneme ilişkin arkeolojik buluntular ortaya çıkarılabilirse, Homeros Vadisi Rekreasyon Alanı, dünyada çekim merkezi olabilir. İlyada ve Odessa’nın yazarı Homeros ile ilgili buluntular elde etmek, tüm dünyada ses getirecektir”
Piknik yapmanız için alanların da mevcut olduğu Homeros Vadisi’nde en az bir gece konaklamanızı tavsiye ederim. Bir sonraki gezimizde buluşmak üzere, dostça kalın..

WhatsApp Image 2023-04-18 at 07.54.29

WhatsApp Image 2023-04-18 at 07.54.32 (1)

WhatsApp Image 2023-04-18 at 07.54.30WhatsApp Image 2023-04-18 at 07.54.28