DİHAD öncülüğünde gerçekleşen ve bu yıl 2. kez düzenlediği kontrollü bir biçimde sokak hayvanlarını kısırlaştırma operasyonu başladı. 19-23 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan kısırlaştırma operasyonu, 5199 sayılı kanun gereğince belediye ve STK işbirliği kapsamında Didim Belediyesi ve Gönüllü Veteriner hekimler ve Teknikler Derneği işbirliği ile gerçekleşiyor. Didim dışından gönüllü olarak 5 veteriner ve 1 tekniker hekimlerin yardımları ile birlikte düzenlenen operasyona Animal Horizon, Sosdogs Turkiye, Sos Dogs, Animal Care Projects sponsorluk sağlıyor.

Meteorolojiden ‘Toz taşınımı’ uyarısı Meteorolojiden ‘Toz taşınımı’ uyarısı

TALEP GÖRDÜĞÜMÜZ HER BÖLGEDE YAPIYORUZ

Gönüllü Veteriner Hekimler Ve Teknikerleri Derneği Basın Sözcüsü Şule Baylan, büyük kısırlaştırma operasyonuyla ilgili olarak “Didim'de bulunma sebebimiz, DİHAD Hayvan Hakları Derneği’nin organizasyonunda 150 köpek, 400 kedi kısırlaştırmak üzere buraya gelmiş bulunuyoruz. Bunu sponsorlarımız aracılığıyla yapıyoruz. Bizim için önemli olan sağlıklı hayvanlar, güvenli sokaklar, mutlu insanlar. Bunun yolu da kısırlaştır, aşılat ve yaşattan geçtiği için, bugün buradayız. Bu gibi çalışmaları Türkiye’de talep gördüğümüz her bölgede yapıyoruz. Bu güzel organizasyon için DİHAD Derneği'ne teşekkür ediyoruz. Çünkü popülasyonu önlemek için yapılabilecek en güzel şey kısırlaştırmadır.” dedi.

eqweqwewq

DUYARLILIK GÖSTERİLMESİ GEREKİYOR

DİHAD Başkanı Bilal Süren ise operasyonla ilgili “Didim’de sokak hayvanlara yönelik yapmış olduğumuz kısırlaştırma etkinliğimizin ikincisini yapıyoruz, bu yıl. Geçen yıl da yapmıştık. Aynı ekipteki arkadaşlarla gönüllü veteriner hekimler ve teknikerleri derneği ile ortak akıldan sokak, sağlıklı sokakların olabilmesi için birçok yerde kısırlaştırma çalışması yapılıyor. Didim kamuoyuna da bu etkinliğe duyarlılık gösterip mahallelerinde sokaklarında beslemiş oldukları sokak hayvanlarını belediyenin tedavi merkezine getirilmesini arzu ediyoruz. Çünkü sokaklardaki hayvanlar ne kadar sağlıklı ise sağlıklı toplum söz konusu olur. Bu nedenle kısırlaştırma, aşılatma çok önemli. Buna duyarlılık gösterilmesi gerekiyor. Didim Belediyemizin iş birlikleri için kendilerine teşekkür ediyoruz. Tüm kısırlaştırma operasyonları belediyenin tedavi merkezi ameliyathanede yapılıyor. Bu anlamda STK ve belediye işbirliği önemli ve bu STK belediye işbirliğinin öncüleri olduğu için Didim Belediyemize teşekkürlerimizi sunuyorum. Katkılarda bulunan vatandaşlarımızı ve sponsorlarımıza tekrar teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

5199 SAYILI KANUN KAPSAMINDA YAPILIYOR

Süren,  “Bu yıl kısırlaştırma etkinliğimiz 19-23 Haziran 2023 tarihleri arasında geçerlidir. Kısaltılacak sokak hayvanları akşamdan koruma altına alınıp, sabah 08.30-12.00 saatleri arasında aç karınla getirilmesi gerekiyor. Katılaşma yapıldıktan sonra da getiren kişi tarafından tekrar alınarak dişi ise en az 2 gün; erkek ise en az 1 gün gözetim altında tuttuktan sonra yaşam alanına geri bırakılması gerekiyor. Bu etkinlik aynı zamanda 5199 sayılı kanun kapsamında yapılıyor. Sokak hayvanlarını kısırlaştır, aşılat ve yaşat algısıyla hareket ediyoruz. Vatandaşların duyarlı olması gerekiyor. Bugün bir olan hayvan, kısırlaştırma olmazsa 6 ay içinde 25 hayvana ulaşıyor.” dedi.

HABER: EBRU GÖRMEZ 

qweqwe-1

3-91