192 bin öğrenci karne alacak 192 bin öğrenci karne alacak

TİP, Anayasa Mahkemesi, 27 Ekim 2023 tarihinde yayımlanan kararı ile TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın seçme ve seçilme hakkı, siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğine karar verdiğini ve gereğinin yapılmasını istediğini belirtti.

TİP tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise Can ATALAY ile ilgili verdiği kararla, Anayasa Mahkemesi kararına uymayacağını, Anayasayı tanımadığını açıkça ilan etmiştir.

Anayasa açıktır: Anayasa Mahkemesinin kararları kesindir; yasama, yürütme, yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar.

Hukuki herhangi bir dayanağı, açıklaması olmayan, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışan bu girişim, amasız, fakatsız bir darbe girişimidir.

Bu karara imza atarak Anayasayı ve Anayasa Mahkemesi kararını tanımadığını ilan eden hakimler hakkında derhal soruşturma başlatılmalı, hakimler açığa alınmalı ve yargılanmalıdır.

Tüm yurttaşlarımızı bu darbe girişimine karşı birlikte tavır almaya; yalnızca Hatay Milletvekili Can Atalay'ın özgürlüğünü ve depremzede Hatay halkının siyasi iradesini değil, darbecilere karşı hukuku savunmaya çağırıyoruz.

Yargıtay darbesine geçit vermeyeceğiz!

HABER: ELİF DİKBAŞ 

Editör: Ergun Korkmaz