Geçtiğimiz yıl 9-10 Eylül tarihlerinde gerçekleşen ve dünyaya barış mesajların verildiği festivalin bu yıl 8-9 Eylül tarihlerinde yapılması planlanıyor. Festival hazırlıkları kapsamında Aydın Valiliği, Aydın İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Didim Kaymakamlığı, Didim Belediyesi, odalar ve STK'ların katkılarıyla Didim Kent Konseyi öncülüğünde Didim’de yerleşik yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar ile birlikte geçen yıl ilki gerçekleştirildi. “Dünya Didim’i Seviyor”festivalinin bu yıl ki hazırlık toplantısı, Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca öncülüğünde destek veren kurumlar ,odalar ve STK ile yapılan ilk toplantının ardından alınan kararlara paralel olarak dünde yerleşik yabancılarla toplantı yapılarak, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Aynı mahallede iki şüpheli ölüm Aynı mahallede iki şüpheli ölüm

8-9 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek olan festival için ülke temsilcileriyle bir araya gelerek, festivalin içeriği ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Didim Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Didim Göç İdaresi İlçe Grup Başkanı Gökhan Çetin, Didim Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız ve ülke temsilcileri katıldılar.

thumbnail_IMG_2981

Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız, “Geçen sene ilkini gerçekleştirdiğimiz 'Dünya Didim’i Seviyor' festivalinde Türkiye’den Dünyaya barış mesajları verdik. Geçen sene Didim’de 65 ülke vatandaşı yaşıyordu. Bu sene bu rakam 75’e yükseldi. Bu yılda yine hep birlikte bir başarıya imza atacağız. Dünyaya yeniden Mevlana’nın sözünde dediği gibi 'Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir' mesajını vereceğiz. Geçen yıl 38 ülke festivalde stand açmıştı. Bu yılda artan ülke sayısı göz önünde bulunduğunda daha fazla stand açılmasını hedefliyoruz. Festivalin geleneksel olarak her yıl Eylül ayının ikinci haftası yapılmasıyla tur şirketlerinin programlarında yer alabileceği gözününde bulundurularak bu yılda 8-9 Eylül’de yapılmasına kararı verildi. Ben aramıza katılan yeni ülke temsilcilerine hoşgeldiniz diyor, hepinize katılımınız için teşekkür ediyorum”dedi.

İlçe Göç İdaresi Grup Başkanı Gökhan Çetin, “Geçen yıl ilkini yaptığımız festival ,böyle büyük bir katılımla yapılan Türkiye’de ki ilk festival oldu.Bu yıl 75 ülke vatandaşlarıyla birlikte yapacağımız festival,sizlerin katkılarıyla daha da renkli geçecek.Katılımlarınız için teşekkür ederim.” dedi.

Toplantıda festival programıyla ilgili katılımcılarla bilgi alışverişinde bulunuldu,öneriler alındı.İkinci toplantının 24 Ağustos tarihinde yapılması kararı alındı.

HABER: EBRU GÖRMEZ