Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi Derneği Başkanı Hüseyin İlhan, 27 Mayıs 1980 günü Çorum’da başlayan ve yaklaşık 1 buçuk ay süren katliamda katledilenleri andı.

İlhan, açıklamasına 27 Mayıs 1980 günü ırkçıların faşist saldırılarda “Kana Kan İntikam”, “Kanımız aksa da zafer İslam’ın” haykırışlarıyla başlayan Çorum Katliamı 10 Temmuz 1980’e (yaklaşık 1 buçuk ay) kadar devam ettiğini belirterek başladı.

Kağıt fabrikasındaki yangın söndürülemiyor Kağıt fabrikasındaki yangın söndürülemiyor

İlhan, katliamda resmi rakamlara göre 57 kişinin yaşamını yitirdiğini belirterek, yüzlercesinin de yaralandığını ifade etti. İlhan, “Solcuların ve Alevilerin işyerleri ve evleri yağmalandı. Birçoğu ise Çorum’u terk edip başka şehirlere göç etmek zorunda bırakıldılar. Bu katliamda yaşanan en korkunç cinayetlerden biri Veli Solmaz adlı bir Alevi dedesinin faşistler tarafından fırında diri diri yakılmasıydı. Tarihte kaldığı düşünülen Nazi yöntemleri bu katliamla Anadolu’nun ortasında bir kabus gibi yeniden ortaya çıkmıştı. Çorum’da 1,5 ay boyunca içlerinde kadınlar, çocuklar, ve yaşlılar dahil saldırganların eline geçen masum insanlar çeşitli işkencelerle katledildi, onlarca kadın tecavüze uğradı, malları mülkleri talan edildi. Çorum Katliamı kanlı 1 Mayıs olaylarıyla başlayan ve Malatya, Maraş, katliamları ile devam eden solculara ve Alevilere karşı bir plan dâhilinde gerçekleştirilen katliamlar zincirinin bir parçasıdır. Çorum Katliamında hayatını kaybeden canlarımızı saygıyla ve minnetle anıyoruz.” dedi.

HABER :HEYBET KARABABA 

Editör: Ergun Korkmaz