Kent Meydanında düzenlenen törenin ardından kutlama programı Valiler İlkokulu’nda devam etti. Okul bahçesinde düzenlenen programa Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim Garnizon Komutanı Albay Ali Saçan, Didim Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Deveci, Didim İlçe Milli Müdürü Şakir Sait Üstündağ, bazı siyasi parti ve STK temsilcileri, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

7-4

15 BİN ÖĞRENCİ 49 OKULDA EĞİTİM VE ÖĞRETİM YAPACAK

Kağıt fabrikasındaki yangın söndürülemiyor Kağıt fabrikasındaki yangın söndürülemiyor

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Müdürü Şakir Sait Üstündağ gerçekleştirdi. Üstündağ, konuşmasında “11-15 Eylül ilköğretim haftası ve 2023/2024 eğitim öğretim yılı hepimize kutlu olsun. Biz öğretmenler öğrencilerimiz, velilerimiz hepimiz yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın mutluluğu sevinci ve heyecanı içindeyiz. İlçemizde bu eğitim ve öğretim yılında 15000 öğrencimiz 49 okulumuzda eğitim ve öğretim yapacaktır.

545

Halk ozanımız Aşık Veysel bir şiirinde şöyle diyor: "Dünyanın en zengin aklını gördüm; sermayesini sordum: dedi ki okul. İnsanı diğer canlılarda ayıran en önemli özelliği aklı ve zekasıdır. Fakat akıl kendiliğinden gelişemez Aklı geliştiren zenginleştiren kullanılmasını öğreten okuldur, öğretmendir.. Okulun amacı sadece bilgi vermek değil eğitmektir. öğretmek, yeni davranışlar kazandırmak. hayata ve geleceğe hazırlamak, milli manevi değerlere bağlı, saygılı, vatan millet, bayrak sevgisi ile yoğrulmuş çağdaş bir insan yetiştirmek ve en önemlisi de iyi bir insan yetiştirmektir.. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi de ilk ilham ana baba kucağından sonra okuldaki öğretmenin dilinden vicdanından eğitiminden alınır. Sayın Kaymakamım değerli misafirler: Herkesin eğitim için yapabileceği bir şey vardır sözünden yola çıkılarak veli öğretmen okul yönetimi işbirliğini sağlamak eğitim ve öğretimde hele hele içinde bulunduğumuz günümüz şartlarında daha büyük önem kazanmaktadır. Eğitimin bütün bileşenleri olarak çocuklarımızın eğitimi için üzerimize düşen tüm sorumlulukları yapmak ve görevleri yerine getirmek, her zamankinden daha çok bugün önemlidir.

Bu duygu ve düşünceler ile sözlerime burada son verirken Başta başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş eğitimcilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyorum. Yeni eğitim öğretim yılımızın da sağlığın esenliğin, başarıların olduğu güzel bir yıl olmasını temenni ediyorum .” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM HER ŞEYİN BAŞI

Ardından Didim İlçe Kaymakamı Can Kazım Kuruca, konuşma yaptı. Kuruca konuşmasında “İlköğretim haftasını kutladığımız ve 2023-2024 eğitim öğretim yılının açılışını yaptığımız bu güzel etkinliğe hepiniz hoş geldiniz. Şeref verdiniz ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk olarak yaşatır ve ben esaret ve sefalete terk eder. Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu sözü eğitim ve öğretime verilen önemin en önemli göstergelerinden biri. Bizler Milli Eğitim Bakanlığı'nın personelleri olarak bizler milli eğitim bakanımızın neferleri olarak biliyoruz ki eğitim her şeyin başı her işin öncülüğü bir milletin geleceğini ve kaderini çizecek olan en kıymetli değer. Eğer biz eğitmenler olarak eğer biz öğretmenler olarak siz kıymetli öğrencilerin geleceğini güzel hazırlarsak bu milletin, bu devletin geleceğini Bu dünyanın geleceğini güzel hazırlamış oluruz. Dolayısıyla biz eğitimin her üç sac ayağında da elimizden gelen en yüksek gayreti Büyük Önder'in gösterdiği yolda, ayakta yana çekildiği için irfandır dediği gibi göstermek için gayret ve azim göstereceğiz.

1-36

YAVRULARIMIZI DÜNYANIN GELECEĞİNE BERABERCE HAZIRLIYOR OLACAĞIZ

Sevgili öğretmenlerimiz sizden ricamız lütfen öğrencilerimizi yalnızca sınavlara değil sınavlara hazırladığımız özen ve güzellikle hayata hazırlayın. Onları yarının büyükleri olarak ilimin, bilimin fennin ışığında hayatın güzelliklerini tanıyan, bilen, dünyayı tanıyan, bilen ve geleceği yazacak nesiller olarak yetiştiriniz. Kıymetli velilerimiz, sizden ricamız eğitimin sadece bizlerin sorumluluğu olduğunu düşünmeden eğitimin her aşamasında Saygıdeğer öğretmenlerimizle beraber okullarımızın içinde olmamız, bizimle beraber olmanız, çocuklarınızın geleceğini bizimle birlikte şekillendirmeniz. Sevgili öğrenciler, sizden ricamız saygıdeğer öğretmenlerimizin size gösterdiği yolda annelerinizin, babalarınızın size gösterdiği yolda, ilimle, fen ve bu dünyanın geleceğini sizlerin yazıyor olacağız. Çok kıymetli velilerimiz, saygıdeğer öğretmenlerimiz, sizlerle birlikte 2023-2024 eğitim öğretim yılında inşallah yavrularımızı yarınlara, yavrularımızı dünyanın geleceğine beraberce hazırlıyor olacağız. Ben bir eğitim öğretim yılının her birimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden bütün öğretmenlerimize, bütün öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyor, Sizlere sağlık, sıhhat temenni ediyor, tekrar hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
konuşmaların ardından Valiler İlkokulu öğrencileri İlköğretim Haftasıyla ilgili şiir okudu. Ardından hazırladıkları oyunları sergileyerek 2023-2024 eğitim ve öğretim yılına başlangıç yaptı.

HABER: ELİF DİKBAŞ 

66-7

8-7

Editör: Ergun Korkmaz