Didim Ticaret Odası yönetimi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle her yıl düzenlediği geleneksel kahvaltı etkinliğini bu yıl da gerçekleştirdi.Kahvaltı etkinliğine Oda Başkanı Hilmi Erbaş, oda yöneticileri, meclis üyeleri ve ilçede görev yapan basın mensupları katıldı. Günün anlam ve önemini belirten Oda Başkanı Erbaş, Didim’de gazetecilik yapan ve geçtiğimiz yıl içerisinde hayatını kaybeden Bahri Aşık ve Kemal Etleç’i anarak, konuşmasına başladı.

Erbaş konuşmasında  “Çalışan gazeteciler gününüzü tebrik ediyorum. Basın ve gazetecilik işi hakkıyla yapılırsa çok kıymetli bir iş gerçekten.. Toplumun bilgi alması bir bakıma dördüncü kuvvete  göre yapması, işleyen demokrasi açısından çok faydalı.. Ama altını çizerek söylüyorum, haberin tarafsız yapılması, objektif yapılması konusu hem Dünyada hem de bizim ülkemizde maalesef giderek basının da taraflı olduğu kısmen görüyoruz, gözlemliyoruz. Bu hem yerelde hem genelde aslında rahatsız edici bir durum. Ülkede demokrasinin gelişmesi açısından da bana göre riskli unsurlardan bir tanesi. Basınla ilgili çok ciddi objektif kriterlere ihtiyaç var. Elbette basın camiasının yaptığı iş gerçekten zor. Çalışma koşulları, sosyal koşullar, onların gelirlerinin makul bir gelir düzeyine erişmesi konusu da sektörün en önemli çözmesi gereken sorunlardan bir tanesi. Bunlar çözülebilirse o zaman belki biraz daha objektif olabilir. Kendi ekonomik bağımsızlığı sağlayamadığı zaman arkadaşlar objektiflikten maalesef uzaklaşıyor ama tabii ki bunu iyi niyetle ve görevini düzgün yapanları bir kenara ayırarak söylemek lazım. Herkese aynı kefeye koymamak  lazım.  Bu kıymetli mesleği tüm zahmetlere tüm zorluklara rağmen sürdürmenizi de çok kıymetli buluyoruz. Çünkü toplumun bilgilenme hakkı, toplumun bilgi alma hakkı kamunun denetlenme hakkı, yargısal denetim kendi içindeki idari denetimin dışında bir kamuoyu denetimine de ihtiyacı var ve gelişmiş ülkelerde bu kamuoyu denetimi son derece etkin çalışır, son derece verimli çalışır ve kamuoyu denetimi birçok zaman onların önüne geçer. Bu açıdan çok kıymetli inanıyorum ki gelişerek problemlerinizi aşarak daha iyi bir sene geçirmenizi temenni ediyorum.” dedi.

dto (4)

“2023’Ü 6 AYLIK SÜREÇLERDE DEĞERLENDİRDİ”

2023 yılıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Oda Başkanı Erbaş 2023 yılının seçim yılı olan ilk altı ay ve sonrasındaki altı ay olmak üzere iki dönem şeklinde değerlendirmek gerektiğini belirtti. Erbaş sözlerini şöyle sürdürdü; “Ülkemiz için ve ilçemiz için 2023 yılı biliyorsunuz seçim yılıydı ve ülkeyi seçimler olması hasebiyle ülkede ilk seçimlerin yaşandığı ilk 6 ay ve seçimlerden sonraki ikinci 6 ay… Seçimlerden önceki ilk 6 aydaki uygulanan ekonomik politikalarla seçimden sonraki ekonomik politikalar değişti. Maliye bakanımızın ifadesiyle rasyonel politikalara dönüldü. Daha önceki ekonomik politikalardan dolayı arkadaşlar çok yüksek bir enflasyon yaşadık ve halen bu yüksek enflasyon maalesef devam ediyor. Ama ikinci 6 ayda bu ekonomik politikaların en azından para politikası ve maliye politikasındaki bir takım adımlarla yeni bir rotaya sokulmuş olması, iş hayatı açısından baktığımız zaman bizim açımızdan baktığımız zaman. Daha doğru, evet bir takım faturalar var, bir takım maliyetler çıktı. Bunlar başka bir tartışmanın konusu. Ama bir yanlış giden bir politikadan dönülmüş olması da önemli arkadaşlar. Türkiye'nin devasa problemleri var. Ekonominin devasa sorunları var ve arkadaşlar enflasyon gibi tüm merkezi tüm ülkeyi ilgilendiren çok ağır bir sorunla karşı karşıyayız. Bunların aşılması açısından kararlılıkla bu politikalara devam edilmelidir.

2023 yılında turizm noktasında 2019 yıl rakamlarını da aşan iyi bir sezon geçirdik. İlk başta sezonun başında fiyat politikalarından dolayı ve enflasyondan dolayı maalesef bir miktar turist kaybına uğradık. Tüm Türkiye çapında fakat sonradan toparlandı. Yani döviz kurundaki fiyat artışlarıyla içerideki enflasyonun uyumsuzluğundan kaynaklı olarak işletmelerimizin fiyatları artmıştı. Önemli miktarda artmıştı. Fakat bu artışla uluslararası piyasalar rekabet noktasında sezonun başında mayısta haziranda sorunlar yaşadık. Haziran ayından itibaren bizim tekrar turizm sektöründe fiyatlamalarda bir miktar döviz bazında geri gelmesiyle beraber Temmuz Ağustostan itibaren turizmin daha toparlandığını, 2023 yılının 2019 yılını aşan bir rakamla yaklaşık 56.000.000 milyon turist hedefini ulaştığını görüyoruz. Turizm hem ülkemiz için hem bizim için önemli. Bizim de turizm gelirlerimiz de bir artış var. Konaklama sayılarımızda ciddi bir artış var. Yeni tesislerimiz biliyorsunuz başlayan tesislerimiz var. Yakında başlayacak yeni tesislerimiz var. 2024 sezonuna yetişecek olan tesislerimiz var. Turizm anlamında da aslında hem ülkede hem ilçemizde de olumlu gelişmelerin olduğunu kaydetmek lazım. Turizm önümüzdeki dönemde özellikle cari açığın kapanma noktasında önemli bir araç… Turizm Bakanlığının son 3-4 yıldır  yeni perspektifiyle yani niceliksel değil niteliksel artış sayısal artışın bir sınırı var. Bir marjı var, belki sezonda görmüşüzdür.  Kişi başı harcamanın giderek arttığını görüyoruz. Bu önemli bir gelişme. Yani turizmde niteliksel bir değişim yönünde bir ilerleme var. Aynı zamanda Türkiye'nin bütün turizmde tanıtımında, pazarlamasında biliyorsunuz. TGA’nın kurulmasıyla beraber önemli gelişmeler oldu.

“SEÇİMLERİ BİTİRDİKTEN SONRA 4 YIL RAHATIZ”

Fevkalade bir şey olmazsa olağanüstü bir şey olmazsa 2024 yılı, 2023 yılından daha görece iyi geçecek bir yıla girdiğimizi ifade etmek lazım. Değerli arkadaşlar önümüze bir yerel seçim var. Eğer seçimin bir an önce olup bitmesi ülkemiz için önemli umut ediyoruz. En kısa zamanda 31 Mart'ta sağlıklı bir şekilde toplumsal huzur içerisinde gerçekleşir ve önümüze bakarız. Geçmişten gördüğümüz gibi seçimlerin olması gündemi seçimlere götürüyor. Dolayısıyla seçimler gündemde çıkarsa önümüzde en azından istikrarlı bir 4 yıllığı aşan bir süre var ve Türkiye'nin istikrara ihtiyacı var. Tekrar ekonominin yoluna girmesi tekrar dış politikada ülke için atılması gereken ülke adımların atılması açısından yeni bir döneme ihtiyaç var. Biz inanıyoruz ki seçimler tamamlandıktan sonra rasyonel politikalara devam edilecek.” ifadelerine yer verdi.

DİDİM’DE TİCARİ ARAÇ DENETİMİ DİDİM’DE TİCARİ ARAÇ DENETİMİ

“ODANIN BORCU YOK PARASI DA VAR”

Didim Ticaret Odasının ekonomik durumuyla ilgili de tespitler yapan Erbaş “Ticaret Odası olarak kendimizin 2022’nin sonunda koyduğumuz bütçe hedeflerini gerçekleştirmiş durumdayız. Bütçe gerçekleşmemiş %103. 2. dolayısıyla 2023 bütçelerine ulaşmış durumdayız. 2024 yılına girerken de bütçemizi tabi ki bu enflasyonu da dikkate alarak ama enflasyonundan daha az bir artış oranında belirlemek kaydıyla 12.000.000 milyon TL’ye liraya çıkartmış durumdayız. 7 buçuk milyon lira bütçemiz vardı 2023 yılında; Şimdi 2024 yıl bütçemizi meclisimizin onayından geçti. 2024 yıl bütçemiz 12.000.000 TL. Kasamızda da bir önceki yıl bütçemizin% kırkı beşi kadar  paramız mevcut; Yani ticaret odasının herhangi kamu kurumuna, özel kişiye çalışanlarına herhangi bir kişiye zaten borcun olması söz konusu olmadığı gibi her şey günü günde gerçekleştirdiği gibi kasasında da bir önceki yıl bütçesinin % 45’i kadar nakit bir varlıkla 2024 yılına girmiş oldu. Bütçe son derece önemli.. “dedi.Konuşmanın ardından günün anlam ve önemine ilişkin olarak Oda tarafından hazırlanan ajandalar basın mensuplarına takdim edildi.

HABER : ELİF DİKBAŞ 

dto (1)-2

Editör: Ergun Korkmaz