Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen yerel seçimlerin, İstanbul’da sağlıklı ve doğru sonuca ulaşması sonrasında adını duyulmasını sağlayan “İstanbul Gönülleri” ismi zamanla Türkiye Gönüllüleri olarak evirildi. 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek olan seçim için ülke genelinde çalışmalara başlayan Türkiye Gönüllüleri, Didim’e sandık güvenlik eğitimi gerçekleştirdi.

14 Mayıs seçimleri için ülke genelinde çalışmalara başlayan Türkiye Gönüllüleri, gerçekleştirdiği sandık eğitimi ile seçmenleri bilgilendirdi. Türkiye Gönüllüleri Didim temsilcisi olan Türker Ertuncay, Ali Budak, Sinem Şengül, Cesim Orunç ve Akbük’ü temsilen de Ferda Zarplı Kılıç’ın katıldığı sandık eğitimi, Didimli seçmenlerinde katılım göstermesi ile Didim Mavi Ay Kafede gerçekleşti.

Gerçekleşecek olan 14 Mayıs seçimin yurtiçi ve yurtdışı olarak bir bütün olduğunu ve seçim güvenliği için birlikte çalışmaların gerçekleştirilmesi gerektiği belirtildi. Türkiye Gönüllüleri yurt dışında 50 ülkede kurulacak sandıkların da takipçisi olduklarını belirterek, Didim ile ilgili seçmen, sandık sayısı, depremzede seçmen sayısı gibi bilgileri açıkladı.

Her bir oyun değerli olduğunu belirten Türkiye Gönüllüleri, bu bilinç ile geçmişten günümüze bir takım değerlendirmelerin yapılmasının, seçim sonuçlarının sağlıklı ve doğru olması adına zorunluluk olduğunu vurgulayarak, belirli konular üzerinde kısaca durdu.

* Ölü seçmen sayısı

*Kayıp kişiler, kayıp kişiler adına oy kullanma

* Seçim günü yaklaşırken anket şirketlerince açıklanan oy oranları

*Seçmen sayılarının yıllara göre mukayesesi

* Fazla basılan oy pusulaları

* İlk bir saate bir parti ne kadar oy alabilir.

* Mekanik hile iddiaları

* Birleştirme tutanakları

Türkiye Gönüllüleri Didim temsilcileri, ıslak imzalı sandık tutanaklarının kaydedilmesinin önemli olduğunu belirterek, partilerin değil sağlıklı oyların peşinde olduklarını dile getidi. Kimin seçimin kazandığı bizi ilgilendirmiyor, bizi ilgilendiren temiz oylardır, dediler. Katılımcıların, çok farklı soruları temsilciler tarafından yanıtlanırken, seçime yaklaşılan bu dönem içerisinde planlı çalışmanın içinde olunması dileği ile eğitim sona erdi.

HABER : MAHMUT ÇAKIR

Nazilli’de Erdoğan coşkusu meydanlara sığmadı Nazilli’de Erdoğan coşkusu meydanlara sığmadı