Avrupa Parlamento seçimi Almanya’da 9 Haziran 2024 tarihinde pazar günü yapılacak. Avrupa Birliği 27 üye ülkede 6-9 Haziran tarihleri arasında seçilecek. Almanya 720 Milletvekilinden 96 Milletvekili Parlamentoya gönderecek.

Seçmen yalnız Avrupa Parlamentoya vatandaşı, seçmeni temsil eden üyelerini seçiyor. Avrupa Birliği diğer kuruluşları ülkeleri idare eden hükümetler tarafından atanıyor.

Vatandaş olarak seçme hakkını kullanmak Demokrasi görevidir. Almanya’da ilk defa 16 yaşını dolduran gençler oy kullanabilecek. Türk toplumu için önemli olan bilgi, Alman vatandaşı olma şartı aranıyor. Seçilme hakkı için 18 yaşını doldurmuş olması şarttır.

Partiler aldıkları oy sayısına göre Milletvekili gönderme oranı hesaplanıyor. Bu nedenle seçim hakkını kullanmayan, istemediği partinin seçim şansına katkıda bulunmuş oluyor.

Üç hafta öncesine kadar, yani 21 gün önce seçim kütüğüne kayıtlı, hangi seçim sandığında kullanılacağına dair belge almayanlar, vatandaşlık büro aracılığı ile seçim kütüğüne mutlaka kayıt yaptırmaları gerekiyor. Yani 19 Mayıs son gün oluyor.

Mektupla seçme imkânı olduğu için, ilk nesil emekliler Türkiye’ye altı aylık emekli tatiline gitmeden önce seçim hakkını kullanmalıdır, seçim hakkı insan hakkıdır.

Bu konuda dernek ve diğer kuruluşlar uyarı yapıyor, ama vatandaşlarla birebir konuşarak seçime katılmaları sağlanmalıdır.

Seçim hakkını kullanmayan göç ve Türk kökenli Alman vatandaşları sağ, koyucu, göçmen düşmanı partilerin Parlamentoda olan Milletvekili sayılarına dolaylı olarak pozitif etki etmiş olacaktır.

Avrupa seçimi beni ilgilendirmez diye, kayıtsız düşünme lüksümüz yok. Zira Almanya’da ve diğer üye ülkelerde her beş iş yerinden biri Avrupa Birliği’nden sağlanıyor.

Almanya’yı üyelikten çıkarmak isteyen ırkçı AfD gibi partiler çoğunluk sağlarsa refah, sosyal ve zengin ülkede bu olanakların sonu anlamına gelir.

Her elektronik cihaza ayrı kablo yerine, bir tek model şarj kablo kararı gibi, küçük ama etkisi büyük kararlar Avrupa Parlamentosu tarafından alınıyor.

Sağlığa zarar veren kimyasal çöp atıklarının, Türkiye gibi gelişmekte olduğu sayılan ülkelere satılması kararı da Brüksel’de alınıyor.

Aynı şekilde mülteci sorununu para karşılığında diğer Asya ve Afrika ülkelerine gönderme kararı da Brüksel’de alınıyor.

Seçim hakkını kullanmayan dolayısıyla Türk, Türkiye ve İslâm karşıtı, düşmanı tutucu partilerin Milletvekili sayılarını çoğaltmaya katkı sağlamış oluyor.

Avrupa Birliği üye ülkelerin hiçbirinde seçmenin Türkiye’deki seçmenler gibi bilinçli olamadığını Türkiye son yerel seçimde katılımında göstermiştir. Emekli tatilinde Türkiye’ye gelen Avrupa’da yaşayan komşularınıza lütfen sorun, oyunu kullandın mı, mektupla seçme hakkın var, 16 yaşında torunun oy kullanabilir, deyin ve uyarın. Avrupa Parlamento seçimi Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerine doğrudan etki ediyor.

Yeryüzünde atmosferi en fazla kirleten endüstri ülkeleridir. Bu nedenle iklim değişimine, atmosferin aşırı ısınma, karbondioksit salgılarına karşı Brüksel’de alınacak kararlar ancak önlem alabilecektir.

Yukarıda saydığım nedenlerden dolayı yeni vatandaşlık yasasına göre hak kazanan Türk vatandaşları bir an evvel Alman vatandaşı olmak için baş vurmalıdır. Dernek, vakıf ve diğer kuruluşlar bu konuda yardım etmelidir.

Avrupa Birliği üye ülkelerden bir vatandaş Almanya’da oy kullanabilmesi için son üç ayda bu ülkede çalışıyor, oturuyor olması şarttır. Halbuki 60 yıldır Almanya’da çalışan, ikamet eden Türk vatandaşının seçme hakkı yoktur.

Aşırı ırkçı partiler göç kökenli vatandaşları ve göçmenleri destekleyen Alman vatandaşları ülkeden sürmeyi düşündükleri, gizli plânları uyanık gazeteciler sayesinde ortaya çıkarılmıştır. Demokratik yolla seçilen, ama demokratik olmayan partilerin Avrupa Parlamentosunda güç sahibi olmamaları seçime katılıp, demokratik sosyal partileri seçmekle mümkün olacaktır.

Demokrasiye sahip çıkmayı ancak ve ancak seçme hakkımızı kullanarak gösterebiliriz. Seçtik işimiz bitti diyemeyiz, seçimden sonra katılım söz konusu, seçtiğimiz milletvekillerine mektupla veya düzenledikleri toplantılara katılarak eleştiri ve önerileri iletmeliyiz.

Vatandaşlık hak ve gücünü göstermeye devam etmek zorundayız. Zira demokrasi hiçbir dönem ve zamanda böyle korunmaya muhtaç olmamıştı.

Sosyal demokratlar ülkede ve kıtada hak, hürriyet ve adalet için mücadele ediyorlar. Kıtanın güvenliği hiç bu kadar tehdit altında olmamıştı.

Avrupa İkinci Dünya Paylaşım Savaşı’ndan sonra artık barış içinde yaşayacağına inanıyordu. Şimdi savaş kıtanın sınırına dayandı. Her birey sorumluluğunu bilmeli ve ona göre davranmalıdır.

Sağ aşırı Avrupa düşmanı partilere fırsat vermemek, yalnız seçim hakkımızı kullanmadan geçer.

Alman partilerinde üye olanlar, Almanya’da da oy kullanmanın kanunen zorunlu olmasını desteklemelidir. Belçika ve Luxemburg’da seçime katılım zorunludur.

Hoşça kalın!

Kaynaklar:

Wikipedia, Wie wähle ich in Deutschland, Europawahl

Brief der SPD zur Europawahl 2024 vom 06.05.2024