Germencik’te oluşan çatlaklarla ilgili JMO’dan açıklama geldi 

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliği, Germencik’e bağlı Hıdırbeyli ilçesinde son yağmurların ardından arazilerde oluşan çatlaklarla ilgili açıklamada bulundu. 

22 Ekim 2021 Cuma 11:17
343 Okunma
Germencik’te oluşan çatlaklarla ilgili JMO’dan açıklama geldi 

Açıklamayı, Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisi Hasan Kuru yaptı.  Kuru, açıklamada “20.10.2021 tarihinde Temsilciliğimize gelen toprakta yarılma, göçme vb. duyumlar üzerine, Temsilciliğimizce oluşturulan teknik heyet Germencik ilçesi, Hıdırbeyli mahallesine giderek söz konusu bölgede yerinde incelemeler yapmıştır.
Temsilciliğimiz Teknik heyetince yerinde yapılan incelemelerde; 
-Germencik ilçesi Hıdırbeyli Mahallesi 198 ada 1, 10, 11, 14, 15, 17 no.lu parsellerden geçen,  Doğu–Batı yönünde, yaklaşık olarak 375 m. uzunluğunda, 2 cm den, 55 cm ye varan genişlikte, bazı yerlerde 70 cm ye varan deriliğe sahip çizgisel bir oluşum tespit edilmiştir.  Söz konusu çizgiselliğe yakın olan isale hattı, Jeotermal boru hattı vb. iletim hatlarının olmadığı bilinmektedir. 
Çizgisel hattın bulunduğu kesimde uydu görüntüleri üzerinde yapılan incelemelerde; hattın güney batısında yerleşim alanlarının olduğu, 250-500 m. güneyinde zeytinyağı ve tuğla fabrikaların yer aldığı, 850-1000 m. güneyinde jeotermal sondaj lokasyon alanlarının yer aldığı, 1000 m. kuzey batısında JES bulunduğu belirlenmiştir.

Şekil: uydu görüntüsü. (Çizgisel oluşum – kırmızı hat)


Sahada Köylülerle yapılan görüşmelerde, sulama kuyularından düşük metrajlı olanların çoğunun kuruduğu, yeni açılan kuyuların ise daha derin metrajlı açıldığı bilgisi edinilmiştir. 
Sahada yapılan incelemelerde çizgisel yarık olarak adlandırabileceğimiz yapının yeraltı suyunun aşırı kullanımına bağlı yüzey şekilleri olduğu izlenimi edinilmiştir. Bölgede bilinen JES kuyuları, sulama amaçlı kullanılan kuyuların beslendiği alüvyon birimlerden su almamaktadır. Alüvyon birimleri kapalı boru ile geçtikleri için sulama kuyu ve sularına etkisi yoktur. 
İncelenen alanda tespit edilen çizgisel yapının daha doğru değerlendirilebilmesi ve nedenlerinin (ruhsatlı veya ruhsatsız su kuyuları, kullanılan su miktarı vb.) net olarak tespit edilebilmesi için DSİ ve ASKİ den yazılı olarak bilgi istenilecek olup, gelecek cevaplar doğrultusunda kamuoyuna bilgi verilecektir.” ifadelerine yer verdi. 


Son Güncelleme: 22.10.2021 11:26
Anahtar Kelimeler:
Didim
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/mavidid1/public_html/index.php on line 344